Diagnostyka komputerowa

20.02.2019

Diagnostyka komputerowa samochodu jest procesem, który polega na podłączeniu testera diagnostycznego, czyli do gniazda diagnostycznego pojazdu. Usługa tego rodzaju jest oferowana przez wiele warsztatów i umożliwia bezproblemową ocenę stanu pojazdów wielu znanych marek, takich jak Audi, Volkswagen, Opel, Renault oraz wielu innych znanych czy też mniej znanych marek z całego świata. Dzięki skorzystaniu z takiej usługi można dowiedzieć się więcej na temat stanu samochodu. Dzięki specjalnemu komputerowi oraz aplikacjom można dowiedzieć się czy parametry samochodu nie odbiegają od pożądanych. Co więcej, można uzyskać wiele informacji na temat lokalizacji usterek oraz ich przyczyn. Skuteczne znalezienie usterki i jej przyczyny przekłada się na szybką i sprawną naprawę.

Jak działa diagnostyka samochodowa?

Współczesne samochody są wyposażone w specjalne wewnętrzne komputery pokładowe, których zadaniem jest sterowanie pracą silnika oraz wielu podzespołów. W komputerach takich wbudowane są różnego rodzaju układy diagnostyczne zaprogramowane przez producenta samochodu tak, aby wszystkie czujniki i podzespoły pracowały prawidłowo. W przypadku, gdy jakiś parametr odbiega od dopuszczalnych granic, wówczas komputer pokładowy zapisuje stosowny kod błędu we własnej pamięci. Dzięki takim zapisom można łatwo i skutecznie zlokalizować usterkę.

Nowoczesna diagnostyka współczesnych aut obejmuje podłączenie komputera diagnostycznego do komputera pokładowego samochodu. Po dokonaniu skutecznego połączenia, następuje wymiana danych pomiędzy wspomnianymi komputerami. Wystarczy tylko kilka minut, aby urządzenie diagnostyczne odczytało informacje na temat stanu auta i wyświetliło użytkownikowi informacje na temat nieprawidłowego funkcjonowania różnych podzespołów i elementów. Na podstawie takich informacji specjalista skutecznie rozpozna problem i przystąpi do jego usuwania.

Co można sprawdzić dzięki komputerowej diagnostyce samochodu?

Dzięki podłączeniu auta do komputera diagnostycznego można rozpoznać kody różnych usterek związanych z wieloma elementami i podzespołami auta. Między innymi system taki wyświetla kody związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemów ABS, ASR, SRS, ESP, EPC, poduszek powietrznych, immobilisera, układu paliwowego czy też sterownika jednostki napędowej. Oprócz tego możliwa jest kontrola parametrów auta podczas jazdy, takich jak ciśnienie doładowania, temperatura, działanie silnika, przepływomierza, itp. Sprawdzany jest czas wtrysków oraz wskaźniki. Warto dodać, że na rynku usług motoryzacyjnych działają również firmy dysponujące urządzeniami pozwalającymi na zarządzanie systemami klimatyzacji czy też funkcjonowaniem automatycznych skrzyń biegów.

Jakie są największe zalety komputerowej diagnostyki pojazdów?

Najważniejszą zaletą diagnostyki komputerowej jest możliwość bezproblemowego i szybkiego określenia stanu technicznego podzespołów, układów i elementów w aucie. Nie trzeba więc demontować połowy silnika i sprawdzać wielu elementów "na ślepo", metodą prób i błędów. Wystarczy tylko prawidłowe podłączenie i użycie komputera diagnostycznego z odpowiednim oprogramowaniem. Komputery diagnostyczne posiadają specjalistyczny interfejs pozwalający na dokonanie szybkiej diagnozy. Całość przekłada się na szybką, sprawną i skuteczną naprawę bez pomijania jakichś ukrytych i trudnych do znalezienia awarii. Szybsza, dokładna naprawa bez konieczności niepotrzebnej wymiany wielu sprawnych części przekłada się nie tylko na szybkość naprawy, ale również na obniżenie jej kosztów.

Diagnostyka komputerowa przydaje się również do profilaktycznej kontroli własnego samochodu czy też do sprawdzenia stanu i historii awarii pojazdu, który zamierzamy kupić. Można więc poznać jego stan techniczny oraz rzeczywisty przebieg. Nic więc dziwnego, że wiele osób korzysta z profesjonalnych usług diagnostycznych. Są one oferowane między innymi przez warsztaty samochodowe wchodzące w skład sieci Nexus. Oferują one profesjonalne usługi charakteryzujące się wysoką jakością i skutecznością.